LOGO INSTYTUTpNG

Polish English French German Italian Russian Spanish Turkish Ukrainian

Konferencja na Facebooku

24 września 2011 r. po raz drugi PSW była współorganizatorem oraz gospodarzem międzynarodowej konferencji „Oblicza dobrobytu”. Podobnie jak rok temu wraz z Urzędem Miasta Kwidzyn, Stowarzyszeniem „Aktywne Społeczeństwo” oraz litewskim Siauliai State College kontynuowaliśmy publiczną debatę na temat dobrobytu, jego społecznych i ekonomicznych konsekwencji, rozwoju gospodarczego świata, kraju, a także naszego regionu. Sukces pierwszej edycji utwierdził nas w przekonaniu, że podjęty temat trzeba kontynuować i poszerzać.

1      2

W tym roku naszym celem było spojrzenie na dobrobyt z perspektywy ekonomicznej i medycznej i stąd decyzja, by zorganizować dwa bloki tematyczne: „Profilaktyka chorób cywilizacyjnych” oraz „Dobrobyt – perspektywa nauk społecznych”. Konferencję zamknęła dyskusja panelowa „Oblicza dobrobytu w ujęciu poszczególnych dyscyplin naukowych”. Podczas konferencji poruszano takie tematy jak: współczesne choroby cywilizacyjne, styl życia i jakość usług medycznych. Mówiono o dobrobycie na świecie i w państwach UE, próbowano znaleźć odpowiedź na pytanie: czy można i jak zmierzyć dobrobyt. Zastanawiano się także co dalej z żywnością ekologiczną i jakie skutki społeczne niesie ze coraz większe spożycie alkoholu.

3

Głos w tej dyskusji poprzez swoje wystąpienia zabrali specjaliści ze szkół wyższych z całego kraju. Podobnie jak roku temu byli to nasi przyjaciele z Uniwersytetu Gdańskiego, Łódzkiego i Akademii Pomorskiej ze Słupska. Do prelegentów, którzy byli z nami po raz pierwszy należeli eksperci z Uniwersytetów Medycznych: Gdańskiego i Śląskiego w Katowicach oraz Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Powiślańską Szkołę Wyższą reprezentowali prof. dr hab. Stefan Angielski, prof. nadzw. dr hab. Krystyna Strzała, Eugeniusz Gostomski oraz Michał Makowski.

4

Z wielką przyjemnością chcemy poinformować, że nasza konferencja rozrasta się, co było widać w liczbie zaproszonych gości, prelegentów i wszystkich zainteresowanych. Chcemy, aby „Oblicza dobrobytu” wpisały się na stałe do kalendarza imprez naukowych naszego regionu i nie tylko. Tematykę dobrobytu warto kontynuować, dzielić się doświadczeniami, spostrzeżeniami i przede wszystkim warto o nim rozmawiać, dlatego już dziś zapraszamy na kolejną edycję, która odbędzie się we wrześniu 2012 roku.

5

Tekst AK